... مکانی برای اجماع تمام دوستداران امام رضا(ع).... بیان احساسات /شعر/خاطرات/عکس

برای اولین بار در وبلاگ دوستداران امام رضا (ع)

-------------------------------------------------------------------

طــــرح نامـــه هـــای طــــلایی

-------------------------------------------------------------------

 وبلاگ دوستداران امام رضا (ع) در جهت برقراری هر چه بیشتر ارتباط معنوی عاشقان رضوی(ع) اقدام به برقراری طرح نامه های طلایی مینماید.مراحل این طرح:

۱- دلنوشته،شعر،عرض حاجت و... خود را در قسمت درج نظر همین پست(ترجیحا بصورت نظر خصوصی )درج نمایید.

۲- از کلیه مطالب فوق در نهایت امانت داری پرینت تهیه خواهد شد(این مطالب به جهت حفظ امانت حتی بصورت تایید شده در قسمت نظرات نیز نمایش داده نخواهند شد همچنین توسط این محبان کوچک امام رضا(ع ) نیز خوانده نخواهد شد پس..هرچه می خواهد دل تنگت بگو... .

۳-در شب جمعه آخر هر ماه شمسی به نیابت از کلیه کسانی که مطلبی داشتند پس از زیارت حرم رضوی نامه های فوق در ضریح مبارک گل هشتم (ع) انداخته خواهد شد.

۴-البته ناگفته پیداست که ارتباط با امام رضا (ع) یک ارتباط دلیست و این طرح اقدامی  نمادین است.ایشان در دل تمام شیعیانشان جا دارند.

۵-و آخر اینکه این کمترین دوستدارن گل هشتم را نیز  از دعا محروم نفرمایید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۱ساعت 1:41  توسط وحید  | 

 

...اینجا کران بی کران عالم عشق است...نمی دانی عرش به فرش آمده یا تو در اوج ملکوتی؟... اینجا میان حاجت و اجابت فاصله ای نیست...خوب گوش کنی آوای بال فرشتگان شنیدنیست... بازی نور در حوض آب وسط صحن و سرای گل هشتم تو را از خود بی خود می کند..اطرافت را می نگری..در شهر همه مستند...هشیار نمی بینی... و خدا خیلی اینجا نزدیک است ..نزدیک تر از لای این شبو ها..نزدیک تر از پای آن کاج بلند...نزدیک تر از رگ گردن...صدای نقار خانه روانت را جلا میدهد و این دیگر نه تویی..که قطره ای هستی محو شده در دریای دوستداران رضوی...به کردار بچه آهو..می گریزی از هرچه می خواهد تو را شکار کند...از نفست....به دامان پر مهر امام مهربان...اینجا...حرم است...


برچسب‌ها: دل نوشته
+ نوشته شده در  سه شنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۰ساعت 17:55  توسط وحید  | 

.... درود خدا بر تو.... ای مهربان ترین امام... ای پاره ی تن رسول،ای چاره ی درد های ما... ای امام رضا...

+ نوشته شده در  شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۹۴ساعت 17:3  توسط وحید  | 

مقدمه:

امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) 'گل هشتم بوستان محمدی (ص)،از سلاله پاک رسول خدا در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم...

 


برچسب‌ها: زندگینامه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۴ساعت 20:57  توسط وحید  | 

مقدمه:

امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) 'گل هشتم بوستان محمدی (ص)،از سلاله پاک رسول خدا در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم...

 


برچسب‌ها: زندگینامه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم تیر ۱۳۹۴ساعت 20:57  توسط وحید  | 

نور و آب و آیینه چه با شکوه با هم می آمیزند در این سرا...ندا و نجوا و اجابت چه قرینند با هم  در این خانه... بهشت کجاست اگر اینجا نباشد؟یار کجاست اگر در پس این پرده نباشد؟...دهانت را می گشایی و سلام می دهی بر امام مهربان و چه آشنا می یابی او را ... آمده بودی تا حاجت عرضه داری غافل از این که صاحب این خانه دهان ناگشوده اجابت گر است...او پاره ی تن رسول خداست،او قریب فاطمه است،او ضامن آهوست...او امام رئوف..علی ابن موسی الرضاست....این جا..حرم است... 

+ نوشته شده در  یکشنبه نوزدهم بهمن ۱۳۹۳ساعت 18:59  توسط وحید  | 

آهنگ زیارت سامی الیوسف رو حتما گوش بدید.کلیک کنید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هفتم آذر ۱۳۹۳ساعت 14:32  توسط وحید  | 

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم آذر ۱۳۹۳ساعت 19:24  توسط وحید  | 

این مقاله بصورت خلاصه 15 مزیت از مزایای زیارت گل هشتم بوستان محمدی (ص)  امام علی بن موسی الرضا(علیه السلام) را بیان می کند.

مزیت اول - زیارت حضرت رضا (علیه السلام) افضل و برتر از زیارت سیدالشهدا (علیه السلام) است :

شاه عبدالعظیم حسنی فرمود: به حضرت جواد علیه السلام عرض کردم  که به زیارت قبر حضرت سیدالشهدا علیه السلام مشرف شوم یا به زیارت پدرتان .

فرمود: اندکى درنک کن ؛ سپس داخل اندرون شد بعد - در حالى که اشکهایش بر رخسارش جارى بود - خارج شد و ...

سپس فرمود: زائران امام حسین علیه السلام بسیارند؛ اما زائران پدرم کمند.

در روایت دیگر فرمود: زیارت پدرم افضل است زیرا حضرت ابا عبدالله الحسین علیه السلام را همه مردم زیارت مى کنند؛ اما پدرم را، جز خواص شیعه زیارت نمى کنند.( 118) 

زیرا هر فرقه اى از شیعه ، امام حسین علیه السلام را از جهات مختلفى از قبیل ، شهادت آن حضرت ، مخصوصا فرزند بى واسطه حضرت زهراعلیهاالسلام بودن محترم مى شمارند و فرق دیگر شیعه ، از قبیل : کیسانیه ، زیدیه ، اسماعیلیه و واقفیه و...امامت حضرت سیدالشهدا علیه السلام را پذیرفته اند؛ اما در این میان ، حضرت رضا علیه السلام داراى ویژگى خاصى است که اغلب انشعابات تشیع ، قبل از ایشان بوده و باقیمانده از فرق مختلف همین خواص شیعه هستند که به ولایت حضرت رضا علیه السلام معتقدند و شمارشان نسبت به بقیه کمتر است ؛ لذا در روایات عارفا بحقه قید شده یعنى ایشان را امام واجب الاطاعه بداند.

ادامه مطلب....

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و نهم آبان ۱۳۹۳ساعت 22:4  توسط وحید  | 

السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا

امروز فهمیدم که خیلی بی شما تنها شدم.یادش بخیر...اون زمانها موقع بیان حاجات...خدا بود و شما و من... و امروز در این بی شمایی....منم و دیگری و شکستن غرورم...

خیلی تلخه که کسایی دلت رو بشکنن که هیچ وقت از ونا انتظار نداری... کسایی دلت رو بشکنن که واسشون همه کار کردی...

 

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم آبان ۱۳۹۳ساعت 11:13  توسط وحید  | 

 

میسوزم از اشتیاقت......در آتشم از فراقت....

+ نوشته شده در  یکشنبه سیزدهم مهر ۱۳۹۳ساعت 17:33  توسط وحید  | 

1 ـ امام باقر(ع)، از جدّش، از اميرالمؤمنين(ع) نقل كرده است كه پيامبر(ص) فرمود: پاره اى از پيكر من در خراسان دفن خواهد شد، هر گرفتارى كه او را زيارت كند، خدا ناراحتى او را برطرف سازد، و هر گنهكارى كه به زيارت او رود، خداوند گناه او را ببخشد. عيون اخبار الرضا(ع) 2:257؛ امالى صدوق:119
2 ـ ابوهاشم جعفرى گويد: از امام جواد(ع) شنيدم كه فرمود: ميان دو كوه طوس، پاره اى است كه آن را از بهشت ستانده اند، هر كه بدان جا درآيد، روز رستاخيز از آتش ايمن خواهد ماند. عيون اخبارالرضا(ع) 2:256
3 ـ حسين بن زيد گويد: از امام صادق(ع) شنيدم كه مى فرمود: مردى از نسل فرزندم موسى ، قيام خواهد كرد كه همنام اميرالمؤمنين(ع) است و در سرزمين طوس كه در خراسان است، دفن خواهد شد... او در همان جا با زهر كشته مى شود و غريبانه به خاكش مى سپارند. هر كه او را با معرفت زيارت كند، خداوند او را همسان كسانى كه پيش از پيروزى ، بخشش و پيكار كرده باشند، پاداش خواهد داد. عيون اخبارالرضا(ع) 2:255؛ امالى صدوق 118.
4 ـ بزنطى گويد: از امام رضا(ع) شنيدم كه فرمود: هر يك از دوستان من كه عارفانه به ديدار من آيد، من خود در روز رستاخيز از او شفاعت كنم. امالى صدوق 119.
5 ـ امام رضا(ع) فرمود: هر كس كه دورى سفر را بر خود بپذيرد و به زيارت من آيد، من در روز قيامت در سه جايگاه به نزد او خواهم شتافت تا او را از تنگنا به در آورم: آن جايى كه نامه اعمال دست به دست مى شود، در صراط، و هنگام سنجش اعمال. خصال 1:109؛ امالى صدوق 121.
6 ـ هروى گويد: امام رضا(ع) وارد بارگاهى شد كه هارون را آن جا در خاك نهاده بودند، در كنار گور او با دست خويش خطى بر زمين كشيد و فرمود: اين تربت من است كه در آن دفن مى شوم و خدا اين جا را محل آمدوشد پيروان و دوستداران من خواهد ساخت. هر زائرى كه به ديدار من آيد و هر مسلمانى كه بر من سلام دهد، با شفاعت ما اهل بيت، بخشش و رحمت خداوندى را از آن خود خواهد كرد. عيون اخبارالرضا(ع) 2:136.
7 ـ عبدالعظيم حسنى گويد: به امام جواد(ع) عرض كردم: من ميان زيارت قبر جدّتان امام حسين(ع) و زيارت بارگاه پدرتان در طوس حيران مانده ام، شما چه مى گوييد؟ فرمود: اندكى درنگ كن! سپس به خانه رفت و در حالى كه گونه هايش آغشته به اشك بود، بيرون آمد و فرمود: زائران بارگاه امام حسين(ع) فراوان اند و زائران قبر پدرم در طوس اندك. عيون اخبارالرضا 2:256.
8 ـ صقر بن دلف گويد: از سرورم امام هادى (ع) شنيدم كه فرمود: هر كه به درگاه خداوند نيازى دارد، قبر جدّم امام رضا(ع) در طوس را بدين سان زيارت نمايد كه نخست غسل كند، در بالاسر دو ركعت نماز بگزارد و در قنوت حاجت خويش را بر زبان آورد... اگر در خواسته اش معصيت يا بريدن از خويشان نباشد، مستجاب خواهد شد؛ زيرا جاى قبر آن حضرت پاره اى از بهشت است و هر مؤمنى كه آن را زيارت كند، خدا او را از آتش رهايى بخشد و در سراى امنيت جاى دهد. عيون اخبارالرضا(ع) 2:262؛ امالى صدوق 588.

+ نوشته شده در  یکشنبه ششم مهر ۱۳۹۳ساعت 22:5  توسط وحید  | 

امام رضا (ع)  گل هشتم بوستان محمدی (ص)ردرباره تدابیر ماه‌ها و رعایت رژیم خاص غذایی هر ماه مطابق ماه‌های رومی توصیه های مفیدی ارائه کرده اند.

طبق احادیث و روایات اسلامی در هر فصلی از سال که هستیم  باید مطابق با آب و هوای آن فصل تغذیه داشته باشیم تا در سیستم بدن ما اختلال به وجود نیاید ما در اینجا توصیه‌های امام رضا(ع) را برای تغذیه در فصل بهار مرور می‌کنیم:
امام زضا(ع) می‌فرماید: گوشت‌های چربی دار و سایر غذاهای مخصوص زمستان را تبدیل به غذاهای سبک و معتدل و زود هضم کنید، این غذاها عبارتند از: حبوبات، سبزی‌ها و میوه‌ها.
 
http://www.greenapplecms.com/Editor/assets/green-apple.jpg
 
 
امام رضا(ع) در حدیثی دیگر  می‌فرماید: در ماه دوم بهار گوشت و چربی کم بخورید و بیشتر از غذاهای با طبع سرد استفاده کنید، ‌آب زیاد بنوشید و صبح‌ها استحمام کنید و با نشاط به تلاش مشغول شوید.
 
امام رضا(ع) توصیه می کنند که سردی‌ها را در فصل گرم و گرمی‌ها را در فصل سرد مصرف کرده و در فصل بهار و پاییز که آب و هوایی معتدل دارند از غذای معتدل استفاده کنید. بنابراین نباید در فصل بهار و پاییز غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد را مصرف کرد.
 
 
 
 
 
همانند همه ی ائمه امام رضا هم توصیه به حجامت کرده است. آن حضرت فصل بهار را بهترین زمان برای انجام عمل حجامت دانسته و می‌فرماید: در این فصل خون به هیجان در می‌آید. لذا از قصد و حجامت در این فصل استفاده کن.
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم اردیبهشت ۱۳۹۳ساعت 19:58  توسط وحید  | 


آیا وقت تغییر نرسیده؟صبر خدا بر گناه ،آبرو داری خدا برای ما و کرامتش در برابر بدی هایت خسته ات نکرده بی انصاف...

+ نوشته شده در  یکشنبه سی و یکم فروردین ۱۳۹۳ساعت 7:21  توسط وحید  | 

چشمانت را بازمیکنی و عمیق نفس می کشی...دریایی از نور در جلوی دیدگانت آشکار می گردد... گنبدی از جنس آفتاب سایه بان شمس الشموس است...به رسم ادب دست بر سینه می نهی و سر خم می کنی...السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا..سلام آقا جانم... و این عطری که بعد آن حس میکنی..جواب سلامت است از دهان پاره ی تن رسول خدا... آمده بودی که حاجت بگیری...اما عالمی دیگر در مقابل دیدگانت خود نمایی میکند...و شاید از به زبان آوردن برخی از حاجات خاکی ات در این آستان آسمانی شرم کنی... رسم صاحب این خانه این است که خوب وساطت می کند میان میهمانش و خداوند مهربان..امام باران است امام رضا....از کران بام عالم هستی حرف زدن با معبود دیگر حالی می دهد...آنقدر در اوجی که دوست داری دستی به آسمان بسابی و سبدی ستاره بچینی... اینجا..قطعه ای از بهشت است..اینجا حرم است...

 

ErrooorTM.CoM| گروه اینترنتی ارور تیم

+ نوشته شده در  دوشنبه چهارم فروردین ۱۳۹۳ساعت 12:36  توسط وحید  | 

اجرای توانیابان آسایشگاه عبدالله هنری مشهد در وصف امام رضا(ع)
برچسب‌ها: امام رضا, ع
+ نوشته شده در  دوشنبه چهاردهم بهمن ۱۳۹۲ساعت 0:49  توسط وحید  | 

فانی قریب 

     .:: من نزدیكم (بقره/۱۸۶) ::.

و اذكر ربك فی نفسك تضرعا و خیفة و دون الجهر من القول بالغدو و الأصال 
     .:: 
هر صبح و عصر، پروردگارت رو پیش خودت، با خوف و تضرع، و با صدای آهسته یاد كن (اعراف/۲۰۵) ::.

: ألا تحبون ان یغفرالله لكم 
     .:: 
دوست ندارید خدا ببخشدتون؟! (نور/۲۲) ::.

و استغفروا ربكم ثم توبوا الیه 
     .:: 
پس از خدا بخواید ببخشدتون و بعد توبه كنید (هود/۹۰) ::.

الم یعلموا ان الله هو یقبل التوبة عن عباده 
     .:: 
مگه نمی‌دونید خداست كه توبه رو از بنده‌هاش قبول می‌كنه؟! (توبه/۱۰۴) ::.

الله العزیز العلیم غافر الذنب و قابل التوب 
     .:: 
(ولی) خدا عزیزه و دانا، او آمرزنده‌ی گناه هست و پذیرنده‌ی توبه (غافر/۲-۳ ) ::.

: ان الله یغفر الذنوب جمیعا 
     .:: 
خدا همه‌ی گناه‌ها رو می‌بخشه (زمر/۵۳) ::.

 و من یغفر الذنوب الا الله 
     .:: 
به جز خدا كیه كه گناهان رو ببخشه؟ (آل عمران/۱۳۵) ::.

 ان الله یحب التوابین و یحب المتطهرین
     .:: 
خدا هم توبه‌كننده‌ها و هم اونایی كه پاك هستند رو دوست داره (بقره/۲۲۲) ::.

 الیس الله بكاف عبده 
     .:: 
خدا برای بنده‌اش كافی نیست؟ (زمر/۳۶) ::.

یا ایها الذین آمنوا اذكروا الله ذكرا كثیرا و سبحوه بكرة و اصیلا هو الذی یصلی علیكم و ملائكته لیخرجكم من الظلمت الی النور و كان بالمؤمنین رحیما 
.::
 
ای مؤمنین! خدا رو زیاد یاد كنید و صبح و شب تسبیحش كنید. او كسی هست كه خودش و فرشته‌هاش بر شما درود و رحمت می‌فرستن تا شما رو از تاریكی‌ها به سوی روشنایی بیرون بیارن . خدا نسبت به مؤمنین مهربونه (احزاب/۴۱-۴۳) ::برچسب‌ها: امام رضا, ع
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ساعت 22:4  توسط وحید  | 


زندگینامه امام علی بن موسی الرضا (علیه السلام)

 

مقدمه:

امام علی ‌بن موسی‌الرضا (علیه السلام) ،گل هشتم بوستان محمدی (ص)، از سلاله پاک رسول خدا و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام می‌باشند.

ایشان در سن 35 سالگی عهده‌دار مسئولیت امامت و رهبری شیعیان گردیدند و حیات ایشان مقارن بود با خلافت خلفای عباسی که سختی‌ها و رنج بسیاری را بر امام رواداشتند و سر انجام مأمون عباسی ایشان را در سن 55 سالگی به شهادت رساند. در این نوشته به طور خلاصه، بعضی از ابعاد زندگانی آن حضرت را بررسی می‌نماییم.

 

نام، لقب و کنیه امام:

نام مبارک ایشان علی و کنیه آن حضرت ابوالحسن و مشهورترین لقب ایشان "رضا" به معنای "خشنودی" می‌باشد. امام محمد تقی (علیه السلام) امام نهم و فرزند ایشان سبب نامیده شدن آن حضرت به این لقب را اینگونه نقل می‌فرمایند: "خداوند او را رضا لقب نهاد زیرا خداوند در آسمان و رسول خدا و ائمه اطهار در زمین از او خشنود بوده‌اند و ایشان را برای امامت پسندیده‌اند و همینطور (به خاطر خلق و خوی نیکوی امام) هم دوستان و نزدیکان و هم دشمنان از ایشان راضی و خشنود بود‌ند."

یکی از القاب مشهور حضرت "عالم آل محمد" است. این لقب نشانگر ظهور علم و دانش ایشان می‌باشد. جلسات مناظره متعددی که امام با دانشمندان بزرگ عصر خویش، بویژه علمای ادیان مختلف انجام داد و در همه آنها با سربلندی تمام بیرون آمد دلیل کوچکی بر این سخن است، که قسمتی از این مناظرات در بخش "جنبه علمی امام" آمده است. این توانایی و برتری امام، در تسلط بر علوم یکی از دلایل امامت ایشان می‌باشد و با تأمل در سخنان امام در این مناظرات، کاملاً این مطلب روشن می‌گردد که این علوم جز از یک منبع وابسته به الهام و وحی نمی‌تواند سرچشمه گرفته باشد.


جهت مطالعه بر روی ادامه مطلب واقع در پایین این باکس کلیک نمایید      

 


برچسب‌ها: امام رضا, ع, زندگینامه, حدیث, مشهد
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه چهارم بهمن ۱۳۹۲ساعت 21:8  توسط وحید  | حضرت امام رضا ـ عليه السّلام ـ گل هشتم بوستان محمدی (ص)در سال 148 هـ .ق در شهر مدينه متولد شد،[1] و در ماه صفر سال 203 هـ .ق در سن 55 سالگي در شهر طوس خراسان به شهادت رسيد.
در باب شهادت ايشان تقريباً تمام علماي شيعه و عده زيادي از علماي اهل سنت قائلند که آن حضرت مسموم و شهيد شده اند. درباره عامل شهادت اختلاف نظر و اقوالي وجود دارد که به آنها اشاره خواهيم کرد.
قول مشهور اين است که آن حضرت توسط مأمون خليفه عباسي مسموم شده و به شهادت رسيده اند.
برخي از علماي اهل سنت قائلند که مأمون، امام رضا ـ عليه السّلام ـ را مسموم نکرده است. و براي اين گفته خود دلائلي هم ذکر مي کنند. از جمله آن دلائل اين است که مأمون دختر خود را به همسري امام جواد ـ عليه السّلام ـ درآورد. مأمون به برتري امام رضا ـ عليه السّلام ـ در برابر علما استدلال مي کرد. بعد از درگذشت امام رضا ـ عليه السّلام ـ مأمون بسيار ناراحت و غمگين بود و... در ادامه خواهيم گفت که به هيچ يک از دلائل در اين رابطه نمي توان استناد کرد. عده اي از علماي اهل سنت قائلند که ايشان مسموم شده اند و عامل جنايت، عباسيان (غير از مأمون) بوده اند. به عنوان نمونه ابن جوزي مي گويد: «وقتي عباسيان ديدند خلافت از دست آنها خارج شد (به واسطه ولايتعهدي) و به دست علويان افتاد، امام رضا ـ عليه السّلام ـ را مسموم کردند.[2]» اين قول نيز چندان صحيح به نظر نمي رسد چرا که «بيشتر مورخين و روات اجماع دارند که مأمون سم را به امام ـ عليه السّلام ـ داده نه غير او»[3]. علاوه بر اينکه مأمون براي اين کار انگيزه هم داشته که به آن اشاره خواهد شد. رواياتي از امام رضا ـ عليه السّلام ـ وارد شده است که در اين روايات آن حضرت شهادت خويش را پيشگويي کرده اند و عامل اين جنايت را مأمون دانسته اند. امام رضا ـ عليه السّلام ـ به هرثمه بن اعين مي گويد: «موقع مرگ من فرا رسيده است اين طاغي (مأمون) تصميم گرفته مرا مسموم کند...»[4].

جهت مطالعه بر روی ادامه مطلب واقع در پایین این باکس کلیک نماییدبرچسب‌ها: شهادت امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم دی ۱۳۹۲ساعت 16:20  توسط وحید  | 


امام رضا(ع)  ،گل هشتم بوستان محمدی (ص) در کلامی شریف و البته طولانی از امام سجاد‌(ع) نقل می‌فرمایند: اگر دیدید کسی اهل نماز و روزه است، گناه نمی‌کند و کارهای خوب هم انجام می‌دهد، عجله نکن، گولش را نخور، ممکن است عُرضۀ گناه کردن نداشته باشد.

بعد می‌فرماید: اگر کسی عرضۀ گناه کردن داشت، اما گناه نمی‌کرد، آرام باش، فریب نخور، ممکن است گناهی را ترک می‌کند، اما مرتکب گناه دیگری می‌شود. زیرا شهوات مردم مختلف است؛ یکی شهوت مال دارد، اما شهوت جنسی ندارد، یکی شهوت جنسی دارد، اما حرام نمی‌خورد.

سپس می‌فرماید: اگر کسی هیچ گناهی نکرد، عجله نکن، گولش را نخور، ممکن است عقل درست و حسابی نداشته باشد. بعد می‌فرماید: اگر کسی عقل درست و حسابی هم داشت، فریب نخور، ببین آیا هوای نفسش مسلط بر عقلش است، یا عقلش مسلط بر هوای نفس است؟

حضرت در انتهای بحث مثال می‌زند و می‌فرماید: مانند کسی که حبّ‌مقام دارد، یک دفعه‌ای با یک هوس و هوای حبّ‌مقام، کلّ مراتب ایمانی قبلش را نابود می‌کند. حدیث عجیبی است. امام علیه‌السّلام در ادامه می‌فرماید وقتی به چنین آدمی می‌گویی: «إتَّقِ الله»؛ از خدا بترس، ناراحت می‌شود. «اَخَذَتهُ العِزَّة»؛ به غرورش برمی‌خورد، می‌گوید «به من می‌گویی با تقوا باشم؟ تا حالا کسی از من گناه ندیده.» بعد امام(ع) می‌فرماید: اینها دیگر آدم هم نمی‌شوند و دچار لعن خداوند می‌شوند.( وسائل الشیعه، ج 8، ص 317)برچسب‌ها: جالب
+ نوشته شده در  پنجشنبه چهاردهم آذر ۱۳۹۲ساعت 18:2  توسط وحید  | 

سلام دوستان

در این به روز رسانی متن و ترجمه زیارت گل هشتم (ع) برای استفاده قرار داده می شود.التماس دعا.

زیارت نامه حضرت امام رضا علیه السلامچون قصد زیارت نمودی، پیش از آنکه از خانه بیرون روی،
غسل کن و بگو:اللهم طهرنی و طهرلی قلبی و اشرح لی صدری
خدایا مرا پاک کن و دلم را طاهر گردان و سینه ام را بگشا

و اجر علی لسانی مدحتك و الثناء علیك
و جاری کن بر زبانم ستایش و مدح سپاس بر تو را

فانه لا قوة الا بك
زیرا که نیرویی نباشد جز به وجود تو

اللهم اجعله لی طهورا و شفاءا.
خدایا آن را وسیله پاکی و درمان من قرار بده


جهت مطالعه بر روی ادامه مطلب واقع در پایین این باکس کلیک نمایید.


برچسب‌ها: زیارت امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و نهم شهریور ۱۳۹۲ساعت 23:29  توسط وحید  | 


شاید برای شما جالب باشد که بدانید روی سنگ مزار گل هشتم شیعیان چه چیزی نوشته شده است.

باشگاه خبرنگاران نوشت: «تاکنون سه سنگ مرقد بر مزار حضرت رضا (علیه السلام) نصب گردیده که هر کدام ارزش تاریخی خود را دارند. در اینجا به اجمال تاریخچه این سنگ و مفصل از نوشته های سنگ کنونی را برای شما بازگو می کنیم.

قدیمی‌ ترین سنگ مرقد امام رضا(ع) ، سنگ مرمری با ابعاد 40 * 30 و قطر 6 سانتی‌متر است که در اوایل قرن ششم بر مزار امام ( علیه السلام ) نصب شد . این سنگ از نفایس بسیار ارزشمند موزه آستان قدس رضوی، از نظر تاریخی است و اهمیت فوق العاده‌ ای دارد . سه کتیبه در حاشیه سنگ و یک کتیبه در سطح محرابی شکل آن به خط کوفی شکسته نقش بسته است .

دومین سنگ مرقد امام ( علیه السلام ) ، به‌ظاهر سنگی از جنس مونسار ( مرمر سفید آهکی ) است که به‌جای سنگ قبلی بر مزار امام ( علیه السلام ) جای داشته و آگاهی چندانی از چگونگی آن به دست نیامده است .

سومین سنگ مزار حضرت ، سنگی مرمر بسیار ممتاز از معدن توران‌پشت یزد است . این سنگ به رنگ سبز چمنی با ابعاد 20 / 2 در 10 / 1 و قطر یک متر و وزن 3600 کیلوگرم است که هم‌ زمان با تعویض و نصب ضریح پنجم در سال 1379 ه .ق در حرم مطهر ، درون ضریح بر مرقد امام ( علیه السلام ) نصب شد .

سنگ پیشین مضجع شریف امام ( علیه السلام ) به لحاظ قدمت و آسیب دیدگی ، همزمان با تعویض و نصب ضریح جدید با حضور مقام معظم رهبری ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای ( مدّظله‌العالی ) تعویض و به‌جای آن سنگ جدید با محتوای الهام بخش هنری و آیات الهی بر مضجع نورانی امام ( علیه السلام ) نصب شد .

بر سطح این سنگ جدید ، علاوه بر کلمات مقدس و الهام بخش ، تاریخ ولادت و شهادت امام هشتم ( علیه السلام ) نقش بسته است .

متن کتیبه سطح سنگ جدید مرقد امام رضا ( علیه السلام )

متن زیر بر سطح سنگ جدید مرقد امام رضا ( علیه السلام ) حک شده است :

«هذا هو المرقد الشریف للامام التقی النقی الصدیق الشهید ، وارث الانبیاء والمرسلین ، ثامن الائمه المعصومین من اهل بیت رسول رب العالمین ، حجه الله علی الخلق اجمعین ، سیدنا و مولانا ابی الحسن الرضا علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب صلوات الله و سلامه علیهم اجمعین .

ولد بالمدینه فی الحادی عشر من ذی القعده عام 148 و استشهد بطوس فی آخر صفر سنه 203 من الهجره النبویه و قد جدّد هذا المضجع المطهر عام 1418 ه .ق »

ترجمه متن کتیبه :

«این مرقد شریف امام پرهیزگار ، پاک ، راستگو ، شهید و وارث پیامبران و فرستادگان پروردگار ، هشتمین فرد از امامان معصوم اهل بیت پیامبر خدای جهانیان ، حجت خدا بر تمام موجودات عالم ، آقا و مولای ما ابوالحسن رضا ، علی بن موسی بن جعفر بن محمد بن علی بن الحسین بن علی بن ابی طالب ( علیه السلام ) ، که سلام و درود خداوند بر تمام آنان باد .

در روز 11 ذی العقده سال 148 ه .ق در مدینه متولد و در آخر ماه صفر سال 203 از هجرت پیامبر ، در شهر توس شهید شد و این مرقد مطهر در سال 1418 ه .ق بازسازی شد . »

و نیز دو بیت زیر از اشعاری که حضرت به قصیده دعبل ملحق فرموده‌ اند ، بر آن حک شده :

و قبر بطوس یا لها من مصیبه * الحت علی الاحشاء بالزّفرات الی الحشر حتی یبعث الله قائماً * یفرّجُ عنا الغمّ و الکربات

( قبری در طوس است ، چه عجب مصیبتی است ، مصیبت آن با ناله ‌های دردناک ، آتش حسرت را تا روز قیامت در درون می ‌افروزد تا اینکه خداوند قائمی را برانگیزد و اندوه و سختی‌ ها را از ما برطرف سازد . )

علاوه بر این ، آیاتی از کلام الله مجید نیز زینت ‌بخش سنگ شده است :

بالای سر مبارک : یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیه مرضیه فادخلی فی عبادی و ادخلی جنتی

پیش روی مبارک : انما یرید الله لیذهب عنکم الرجس اهل بیت و یطهرکم تطهیراً

پشت سر مبارک : سلام علی آل یاسین انا کذالک نجزی المحسنین انه من عبادنا المؤمنین

پایین پای مبارک : یا ایها الذین آمنوا اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر منکم

زیر خط ‌های کتیبه نوشته شده است :

سلام علی آل طه و یس * سلام علی آل خیر النبیین

سلام علی روضه حل فیها * امام یباهی به الملک و الدین»


برچسب‌ها: سنگ مزار امام رضا, ع, مقاله, دلنوشته
+ نوشته شده در  جمعه سی ام فروردین ۱۳۹۲ساعت 11:34  توسط وحید  | 

پیشکشی ناقابل به آستان امام خوبی ها...رضا (ع)


مرغ دلم پر زند بر سر کوی رضا
دست نیازم بود باز به سوی رضا
آرزویم این بود تا دم مردن شود
چشم گنه کار من باز به سوی رضا
خلق جهان زائرند از همه سو کعبه را
کعبه بود در حجاز زائر کوی رضا
با نفس عیسویش، با دم جانبخش خویش
جان مسیحا بود زنده ز بوی رضا
بر بدنش می شود آتش دوزخ حرام
هر که خورد قطره ای آب ز جوی رضا
کشور ایران فقط نیست به او متکی
زندگی کائنات بسته به موی رضا
نیست عجب خضر اگر تشنه لب جام اوست
ساقی رضوان بود مست سبوی رضا
جرم و گناه و خطاست عادت دیرین من
عفو کرامت بود خصلت و خوی رضا
چند به شوق بهشت زائر این در شوی
جنت جنت بود روی نکوی رضا
"میثم" اگر از نماز آبروی مؤمن است
آب دهد بر نماز آب وضوی رضا


برچسب‌ها: شعر دل نوشته
+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و پنجم فروردین ۱۳۹۲ساعت 20:33  توسط وحید  | 


مجموعه مقالاتی برای شما عزیزان گرد آوری شده و در ادامه مطلب آمده که بسیار راهگشاست.عناوین مطالب به ابن شرح است:

*آيا «او» دو نفر است؟ (برداشتي از يک سخن امام رضا عليه‌السلام)

*از آسمان تا زمين در ظرفي کوچک‌تر از تخم‌مرغ (سخني از امام رضا عليه‌السلام)

*گوهرهاي قدسي در سخن امام رضا عليه السلام

*چرا رضا؟ (حديثي روشنگر در دليل نامگذاري حضرت)

*خدا و تعريف ؟ هرگز ! (برداشتي از يک سخن امام رضا عليه‌السلام)

*پاسخ معنادار امام رضا به مدعيان ساده‌زيستی (نوشته‌ی سيد ضياء مرتضوی)

جهت مطالعه بر روی ادامه مطلب واقع در پایین این باکس کلیک نمایید.


برچسب‌ها: مقاله در مورد امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 10:19  توسط وحید  | 


در مورد زيارت قبور ائمه عليهم السلام ثواب‌هاي بسياري نقل شده است . اما زيارت مرقد امام هشتم علي بن موسي الرضا عليه السلام گل هشتم بوستان محمدی (ص) به دليل موقعيت زماني و مكاني و شرايط زائران ايشان در ميان ساير قبور ائمه، عليهم السلام از اهميت خاصي برخوردار است . حضرت امام جواد عليه السلام، در ضمن روايتي دليل آن را چنين فرموده است :

« زيارت آگاهانه و خالصانه پدرم از زيارت جد بزرگوارم حضرت حسين، عليه السلام برتر است . چرا كه زائران حرام او بسيارند، اما زائران حرم پدرم تنها زبدگان شيعه هستند .»(1)

<<جهت مطالعه ادامه مطلب روی باکس ادامه مطلب کلیک نمایید.>>


برچسب‌ها: مقالات امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه سیزدهم فروردین ۱۳۹۲ساعت 10:7  توسط وحید  | 
نقشه حرم امام رضا(ع)

فرشچیان و نقاشی امام رضا (ع)

فرشچیان و نقاشی امام رضا (ع)

یکی از زیباترین و نفیس ترین آثار استاد محمود فرشچیان، نگارگر پرآوازه معاصر، تابلوی ضامن آهو است که هم اکنون در موزه فرشچیان سعدآباد نگهداری می‌شود. استاد فرشچیان در این گفت‌و‌گوی کوتاه به چند نکته از تصویرگری این تابلو اشاره کرده است.


چه شد که تصمیم گرفتید تابلوى ضامن آهو و چهره امام رضا(ع) را به تصویر بکشید؟

قدیم وقتى نقاشان مى‌خواستند صورت معصومین(ع) را تصویر کنند، یا پرده‌اى بر روى صورت ایشان مى‌کشیدند یا هاله‌اى نور پشت سرشان قرار مى‌دادند. من با چنین تصویر و تصورى تابلو و طرح صورت امام رضا(ع) را - که عاشقانه دوستشان دارم- شروع کردم. مى‌خواستم اول امام را از پشت سر طراحى کنم، ولى مقتضیات تابلو ایجاد مى‌کرد که ایشان را از روبه رو تصویر نمایم. وقتى به صورت حضرت رسیدم، نتوانستم آن گونه که مى خواهم طرح را کار کنم. صورت، ساعت ها و روزها دست نخورده ماند، بعد از ظهر یک روز، مثل همیشه که هنگام نقاشى وضو مى‌گیرم، وضو گرفتم و روبه مشهد ایستادم و زیارت خاصه حضرت را خواندم بعد رفتم سراغ تابلو و قلم را گرفتم و شروع کردم. بدون آن که قلم را بردارم یا طرح را عوض کنم، صورت را ساختم. وقتى هم تمام شد، دیگر تغییرى در آن ایجاد نکردم.

فرشچیان:من خودم کارى نمى‌کنم. هر چه مى‌بینید، خدا و لطف خداست. هیچ هنرمندى هنرش جاودانه نمى‌شود، مگر بر اساس اعتقاد و ایمانش کار کند و به باورهاى الهى‌اش تکیه بزند.

در این تابلو چه ویژگی‌ها و ظرافت‌هایی به کار برده‌اید؟

این اولین بارى است که چهره معصومى وسط هاله نورى قرار دارد که مى‌توان از پس آن، صورت را نیز تشخیص داد. مشابه هاله نورى که در اطراف صورت حضرت کار شده را نمى‌توانید در هیچ اثر مذهبى دیگر پیدا کنید.

تمام عناصر تشکیل دهنده تابلو ضامن آهو، و تمام خطوط و پرسوناژهاى آن، همه معطوف به وجود امام رضا (ع) هستند و تمام منحنى‌ها به سوى ایشان ختم مى‌شوند. پرسوناژ امام (ع) از لحاظ رنگ و فرم هم طورى قرار گرفته که در فراز بوده و باقى عناصر در فرود باشند. در چهره بچه آهوانى که به خدمت حضرت مى‌آیند، حالتى از خوشحالى و شادمانى توأم با احترام دیده مى‌شود، که این احترام به صورت زانو زدن در برابر امام (ع) متجلى است.

هنگام خلق آثاری که مربوط به ائمه (ع) است، آیا عنایتى خاص از سوى آنها دریافت می‌کردید؟

بدون شک. بدون شک. بدون شک. من خودم کارى نمى‌کنم. هر چه مى‌بینید، خدا و لطف خداست. هیچ هنرمندى هنرش جاودانه نمى‌شود، مگر بر اساس اعتقاد و ایمانش کار کند و به باورهاى الهى‌اش تکیه بزند.

    تابلوی ضامن آهو ( امام رضا ) اثر استاد فرشچیان

برچسب‌ها: جالب
+ نوشته شده در  یکشنبه هفدهم دی ۱۳۹۱ساعت 19:51  توسط وحید  | 

آیا عشق معنای دیگری جز خون گلوی حسین (ع) دارد؟

+ نوشته شده در  چهارشنبه سیزدهم دی ۱۳۹۱ساعت 23:3  توسط وحید  | 


Emam Reza (A.S.), the eighth Shi'ite Emam was born on Thursday 11th Zee al-Qa'adah 148 A.H. /29 December 765 A.D. in Medina. The new-born child was named Ali by his holy father, Emam Musa al-Kazim (A.S.), the seventh Shi'ite Emam. He was divinely entitled al-Reza and his nickname was Abul Hasan. For many times Emam Musa Al-Kazem (A.S) explicitly introduced his...go to fulltext

Emam Reza (A.S.), the eighth Shi'ite Emam was born on Thursday 11th Zee al-Qa'adah 148 A.H. /29 December 765 A.D. in Medina. The new-born child was named Ali by his holy father, Emam Musa al-Kazim (A.S.), the seventh Shi'ite Emam. He was divinely entitled al-Reza and his nickname was Abul Hasan. For many times Emam Musa Al-Kazem (A.S) explicitly introduced his eldest son "Ali" as his immediate successor to accede to the divine position of Emamat. Subsequent to the martyrdom of his father in Baghdad, on the 25th of Rajab 183 A.H. / 1 September, 799 A. D. in the prison of Abbasid caliph, Harunal_rashid, he attained the holy position of Emamat, when he was thirty five years old, and he held that divine position for twenty years. Three Abbasid caliphs were his contemporaries: for the first ten years Harun al- Rashid, for next five years Amin and finally for the last five years Ma'mun.

clik on ادامه مطلب at down of this box to read more


برچسب‌ها: مقاله در مورد امام رضا, ع
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه یازدهم دی ۱۳۹۱ساعت 22:39  توسط وحید  | 

 

جهت مطالعه هر عنوان روی آن کلیک نمایید.

*گفتگوی گل هشتم بوستان محمدی (ص) با یک زندیق.

*دعاها و تعویذات گل هشتم بوستان محمدی (ص) امام رضا.

*عبادت امام رضا علیه السلام گل هشتم بوستان محمدی (ص)

*پاسخ امام رضا گل هشتم بوستان محمدی (ص) به سوالات اعتراض‏آمیز..

*جزئیات کامل حرم امام رضا (ع) گل هشتم بوستان محمدی (ص).

*روز زیارتی مخصوص حضرت رضا (ع) گل هشتم بوستان محمدی(ص).

*مشخصات صحن های حرم امام رضا (ع) گل هشتم بوستان محمدی (ص).

*ضریح مطهر حرم گل هشتم (ع).

 


برچسب‌ها: مقاله در مورد امام رضا, ع
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم دی ۱۳۹۱ساعت 0:31  توسط وحید  | 

حرم گل هشتم بوستان محمدی (ص) را به حق می توان نقطه عطف و عزت شیعیان نامید.بی شک حکایت معماری این سلسله بنای افسون گون حکایتی دگر است.جایی که عشق با سر پنجه های معمار آمیخته شده و ذره ذره حرمش را با جادوی شیدایی بنا ساخته...محو رنگ های اسمانی و طرح های عرشیش می شوی...بنا ها به کمال با آنچه از لحاظ روحی حال توست هماهنگ است...و نه دیگر این یک اثر معماری شکل گرفته در یک دوران نیست..که جریانیست پیوسته و سینه به سینه منتقل شده در دل معماران زنده دل در دل تاریخ تا کنون... و ان است حاصل آنچه که..از هماهنگی کامل بین دست و دل معمار بر می آید...

   (مجموعه بسیار زیبای عکس در پایان مقاله - مقایسه گذشته و حال)

پدر بزرگم كه سال‌ها مجاور حرم امام رضا(ع) بود، تعریف می‌كرد در قسمت مردانه ضریح مطهر قسمتی بود كه كمی تنگ‌تر از سایر قسمت‌ها بود. زائران به آن‌جا كه می‌رسیدند (بخصوص زمان‌هایی كه حرم شلوغ بود) بر هارون لعنت می‌فرستادند. از پدربزرگش شنیده بود كه مامون بعد از شهید كردن امام از سر ریا در سوگ امام بسیار گریه كرد و دستور داد تا حضرت را در كنار هارون دفن کنند.

به گزارش میراث خبر حرم مطهر امام رضا مهمترین بنای تاریخی و مذهبی ایران است كه سالانه بیش از 17 میلیون بازدید كننده و زائر از اقصی نقاط ایران و جهان دارد. خیل مشتاقانی كه از گوشه و كنار ایران و جهان به خراسان و مشهدالرضا می‌آیند به قدری است كه هیچ زمانی نمی‌توان به راحتی بر ضریح مطهر امام دست یافت و برای تبرك به آن دست بزنند. به جرات می‌توان گفت كه این مجموعه فرهنگی و تاریخی بعد از بیت‌الله الحرام و حرم مطهر پیامبر اكرم در مدینه یكی از مهمترین بناهای مذهبی مسلمانان است كه در كنار تاریخ تغییرات زیادی داشته است.

حرم مطهر امام رضا(ع) مجموعه ای تقریباً مدور، كه گنبد درخشان و طلایی برفراز آن قرار دارد، تقریباً در مركز بناهای آستان مقدس و قبر امام هشتم در نقطه میانی  آن قرار دارد.

براساس منابع تاریخی مكانی كه پیكر مطهر امام رضا دفن شد در اصل قریه‌ای كوچك با نام سناباد بود كه در حاشیه شهر توس قرار داشت و به بركت وجود امام رضا آن دهكده شهری بزرگ شد كه حول محور حرم امام رضا ساخته شد و شهر توس حاشیه‌ای بر این شهر شد كه به مشهدالرضا مشهور است.

 

چرا امام رضا را در این مكان دفن كردند

براساس روایات تاریخی امام رضا (ع) بعد از قبول ولایتعهدی مامون و ورود به خراسان به مرو مركز خلافت رفت. مقام ولایتعهدى مامون كه با شعار الرضا من آل محمد صورت گرفت؛ به طور رسمى در ماه رمضان سال 201 هجرى قمرى اعلام شد و مأمون آن را به تمامى آفاق كشور ابلاغ نمود و به نام نامى حضرت رضا(ع) سكه زد.

الباقی در ادامه مطلب واقع در پایین این باکس


برچسب‌ها: معماری حرم رضوی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۱ساعت 20:15  توسط وحید  | 


کودکان و نوجوانان بوشهری فراخوان پنجمین جشنواره نامه ای به امام رضا  گل هشتم بوستان محمدی(ص) را که  به میزبانی مازندران برگزار می گردد با 30 نامه پاسخ گفتند.

   به گزارش روابط عمومی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان بوشهر این نامه ها که دل نوشته ها ؛ دل تنگی ها ، آرزوها و حاجت های معصوم و کودکانه بچه های بوشهری را به همراه داشت با مقداری گندم که نذر کبوتران حرم ثامن الحجج (ع) شده بود به مازندران ارسال شد تا در جشنواره نامه ای به امام رضا شرکت کند.

   غلامعلی قادریان مدیر کانون پرورش فکری استان بوشهر در خصوص حضور کودکان و نوجوانان استان در این جشنواره گفت: ایران افتخار دارد که حضور پاک و نورانی  امام هشتم شیعیان جهان را در خود داراست و این علاوه بر اینکه یک موهبت الهی است یک دین را برگردن هر ایرانی قرار می دهد که تلاش کند تا فرهنگ علوی و سیره منور آن امام همام را به جهان و جهانیان معرفی کند. وی افزود : ما نیز بر آنیم تا در کانون پرورش فکری بنا بر رسالتی که بر عهده داریم نسل کودک و نوجوان را با شخصیت آن امام عزیز و بزرگوار آشنا سازیم و شرکت در این جشنواره را گامی در جهت ادای این مسئولیت میدانیم.

   سمیه رسولی کارشناس ادبی استان بوشهر نیز ضمن ابراز خرسندی از استقبال اعضای کانون  در مورد پنجمین جشنواره نامه ای به امام رضا گفت: از بین 100 اثر رسیده از سراسر استان بوشهر ،  تعداد 30 اثر به عنوان اثر برتر انتخاب شدند که این 30 اثر به دبیرخانه جشنواره  در ساری فرستاده شد.

رسولی گفت: برگزاری جشنواره نامه ای به امام رضا  را می توان فرصتی در جهت رشد و بالندگی کارهای ادبی و نوشتاری اعضای کانون دانست . این جشنواره فرصت ویژه ای را در اختیار کودکان و نوجوانان قرار می دهد تا احساسات و ارادت های خود را به زبانی کودکانه و زیبا و البته سرشار از احساس برای امام رضا (ع) بنویسند.

  

قسمت هایی از نامه های بچه ها را در زیر می خوانید:

 

... امام رضا من شما رو ندیدم . هیچ وقت ندیدم اما می دونم که شما هم مثل خدا خیلی بزرگ و مهربونی. شما تو قلب ما هستی یعنی خدا و شما تبدیل به هزار هزار هزار هزار هزار تا فرشته می شین و تو قلب ما می آئین. این رو هم مامانم بهم گفته ، اون هروقت که حرم شما را از تلویزیون می بینه دستش را روی قلبش می گذاره و چشماش رو می بنده و گریه می کنه انگار دلش خیلی تنگ شده.

                                آناهیتا یزدان شناس/ 9 ساله/ کلاس سوم دبستان/ ازمرکز شماره 2 بوشهر

 

امام رضا؛ من چند بار خواب دیدم که سوار بر اتوبوس هستم و قرار است که به مشهد بیایم ولی قبل از اینکه اتوبوس راه بیفتد من از خواب بیدار می شدم .خیلی ناراحتم امام رضا؛خیلی ناراحتم... 

                                  بنت الهدی زارعی/ 11 ساله/ مرکز کاکی

 

ای کاش، ای کاش یکی از کبوتران گنبدتان می شدم و با بال های سفید رنگ خویش دور تا دور گنبدتان بال می زدم و بر آن گنبدتان می نشستم و با صدای کبوترانه با شما به صحبت می پرداختم... 

                                    زهره واعظی / 13 ساله / مرکز کاکی

 

ای امام اطلسی ها  اطلس وجودت را بر چهره ی  بی لبخند من پیوند بزن تا با وجود تو روحی تازه پیدا کنم .

از پشت پنجه ی دلتنگی ها  به دنبال تو می گردم . برق ضریح طلائیت ، چشمم را دگرگون می کند و اشک های بهاری مرا سرازیر می سازد . ای سایه سار همیشه من . آرزو دارم دست های مهربانت ، دست های کوچک مرا بگیرد و به آسمان ها و بالاتر از ابرها و سیاهی ها پرواز دهد . 

                                 فاطمه پورشمس/ 14  ساله /مرکز اهرم

 


برچسب‌ها: دلنوشته
+ نوشته شده در  پنجشنبه شانزدهم آذر ۱۳۹۱ساعت 19:43  توسط وحید  | 


...معلولیت محدودیت نیست...این را زیاد شنیده ایم.فریبا معصومی 27 ساله ساکن روستای صالح سرا شولم از توابع شهرستان فومن حدود 11 سال است که با کمترین امکانات و در اوج معلولیت به خلق اثاری با ارزشهای هنری میپردازد.از توانایی های برجسته او میتوان به پولک دوزی کاموا بافی عروسک سازی نقاشی گل سازی و .......اشاره کرد. حمایت به موقع و کافی از این قشر از جامعه که معلولیت را محدودیت نمیدانند میتواند به شکوفا شدن استعدادهای پنهان و بسیار انها کمک شایانی کند. خوشا به حالش گویا عشق به امام رضا (ع) گل هشتم بوستان محمدی (ص) در وجودش رسوخ کرده...او با این حالش اینقدر ارادتمند است...ما چقدر از دستمان بر می اید و چه می کنیم؟
 

برچسب‌ها: جالب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آبان ۱۳۹۱ساعت 11:35  توسط وحید  | 

تو ای ترجمان عشق در چشمانت...ای بوی خوش یاس در سرایت..دیر بازیست که دلهای عاشق را پناهگاهی..ای پادشاه ملک خورشید...در بارگاهت راهی نیست میان حاجت و اجابت...گدای کوی تو ناج شاهی به سر دارد .به ضریحت پیوند خورده دل هزاران عاشق از هزاران سال پیش.کرامتت کرامت همایونیست و عطایت فراتر از قابلیت ما..گواهی می دهد..از عرشیان تا فرشیان..که تویی یگانه سلطان ملک عاشقی... 
برچسب‌ها: دل نوشته ها
+ نوشته شده در  جمعه بیست و ششم آبان ۱۳۹۱ساعت 9:54  توسط وحید  | 

در این پست احادیثی ناب از گل هشتم بوستان محمدی آورده می شود.باشد که راهگشای ما در زندگی باشند.

ـ سه ويژگى برجسته مومن

لايكـون المـومـن مـومنـا حتـى تكـون فيه ثلاث خصـال : 1ـ سنه من ربه .
2ـ وسنه من نبيه.
3ـ و سنه من وليه.
فـاما السنه مـن ربه فكتمان سـره. و امـا السنه من نبيه فمـداراه الناس . و امـا السنه مـن وليه فـاصبـر فـى البـاسـاء و الضـراء.(1)
مـومـن , مـومـن واقعى نيست, مگـر آن كه سه خصلت در او بـاشــد:
سنتـى از پـروردگـارش و سنتـى از پيـامبـرش و سنتـى از امـامـش.
اما سنت پروردگارش , پـوشاندن راز خود است, اما سنت پيغمبرش , مدارا و نرم رفتارى با مردم است, اما سنت امامـش صبر كردن در زمان تنگدستـى و پريشان حالى است.

2ـ پـاداش نيكـى پنهانـى و سزاى افشـا كننـده بــدى

الـمستتر بـالـحسنه يـعـدل سبعين حسنه, و المذيع بالسيئه مخذول, و المستتر بالسيئه مغفور له.(2)
پنهان كننده,كار نيك (پاداشش) برابر هفتاد حسنه است, و آشكار كننده كار بد سـر افكنـده است, و پنهان كننـده كـار بـد آمـرزيـده است.

3ـ نظافت

من اخلاق الانبياء التنظف.(3)
از اخلاق پيـامبـران, نظافت و پـاكيزگــى است.

4ـ امين و اميـن نمـا

لـم يخنك الاميـن و لكـن ائتمنت الخــائن.(4)
امين به تو خيانت نكرده(و نمى كند) و ليكن (تو) خائن را امين تصور نموده اى.

5 ـ مقام برادر بزرگتر

الاخ الاكبر بمزله الاب.(5)
برادر بزرگتر به منزله پدر است.

6ـ دوست ودشمن هر كس

صديق كل امرء عقله و عدوه جهله.(6)
دوست هركس عقل او, و دشمنش جهل اوست.

7ـ دوستى با مردم

التودد الى الناس نصف العقل.(7)
دوستى با مردم, نيمى از عقل است.

8ـ بدى قيل و قال

ان الله يبغض القيل والقـال واضـاعه المـال و كثـره السـوال.(8)
به درستى كه خداوند,داد وفرياد وتلف كردن مال و پرخواهشى را دوشمن مى دارد.

9ـ ويژگيهاى دهگانه عاقل

لا يتـم عقل امـرء مسلـم حتـى تكون فيه عشر خصـال : الخيــر منـه مـامــول. و الشر منه مامـون. يستكثر قليل الخير من غيره, و يستقل كثير الخير مـن نفسه. لا يسام من طلب الخـوائج اليه, و لا يمل مـن طلب العلـم طول دهره. الفقرفى الله احب اليه من الغنى و الذل فى الله احب اليه مـن العز فى عدوه. و الخمـول اشهى اليه من الشهره.
ثـم قال (ع) العاشره و ما العاشره؟ قيل له: ما هى؟ قال(ع): لايرى احدا الا قال: هو خير منى و اتقى.(9)
عقل شخص مسلمـان تمـام نيست, مگر ايـن كه ده خصلت را دارا بـاشـد:
1ـ از او اميد خير باشد.
2ـ از بدى او در امان باشند.
3ـ خير اندك ديگرى را بسيار شمارد.
4ـ خير بسيار خود را اندك شمارد.
5ـ هـر چه حـاجت از او خـواهنـد دلتنگ نشـود.
6ـ در عمر خود از دانش طلبى خسته نشود.
7ـ فقـر در راه خـدايـش از تـوانگـرى محبـوبتـر بـاشــد.
8ـ خـوارى در راه خـدايـش از عزت بـا دشمنـش محبـوبتـر بـاشــد.
9ـ گمنـامـى را از پـر نـامـى خـواهـانتـر بـاشـد.
10ـ سپس فـرمـود: دهمى چيست و چيست دهمى ؟ به او گفته شـد: چيست؟ فـرمـود:
احـدى را ننگـرد جز ايـن كه بگـويـد او از مـن بهتـر و پـرهيز كـارتـــر است.

10ـ نشانه سفله

سئل الـرضـا (ع) عن السفله فقـال (ع):
من كان له شىء يلهيه عن الله.(10)
از امام رضا(ع) سوال شد: سفله كيست؟
فـرمـود: آن كه چيزى دارد كه از (يـاد) خـدا بـازش دارد.

11ـ ايمان, تقوا و يقين

ان الايمان افضل من الاسلام بدرجه, والتقـوى افضـل مـن الايمان بدرجه و لم يعط بنوا آدم افضل من اليقين.(11)
ايمان يك درجه بالاتر از اسلام است, و تقوا يك درجه بالاتر از ايمان است و به فـرزنـد آدم چيزى بـالاتـر از يقيـن داده نشده است.

12ـ ميهمانى ازدواج

ادامه مطالب را مطالعه نمایید.


برچسب‌ها: روایات امام رضا
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و چهارم آبان ۱۳۹۱ساعت 23:2  توسط وحید  | 


حضرت رضا(ع) گل هشتم بوستان امامت فرمود: پدرم از پدرش جعفر بن محمّد و آن حضرت از پدر خود از جدّ بزرگوار خویش(ع) نقل فرمود که:

حضرت على(ع) فرمود: تصمیم به ازدواج گرفتم، ولى جرأت نمى‌کردم، این‌ مطلب را به حضرت رسول(ص) عرض کنم و مدتى این موضوع شب و روز در فکرم بود تا اینکه روزى بر حضرت رسول(ص) وارد شدم و آن حضرت‌ فرمودند: اى علی!

عرض کردم: بفرمایید اى رسول خدا!

فرمود: آیا میل و رغبتى به ازدواج دارى؟

عرض کردم: رسول خدا خود داناتر است -و گمان بردم ‌حضرت یکى از زنان قریش را به عقد من درآورند- و من از اینکه فرصت ازدواج‌ با فاطمه را از دست دهم، نگران بودم و متوجّه نشدم که چه شد که حضرت مرا صدا زدند و در خانه ام‌سلمه به خدمتشان رسیدم.

وقتى به من نگاه کردند، چهره‌شان درخشید، تبسّمى فرموده به گونه‌اى که سفیدى دندان‌هایشان را که ‌مى‌درخشید دیدم، حضرت به من فرمودند: اى على! مژده! چرا که خداوند مسأله ازدواج تو را که فکر مرا مشغول کرده بود، خود به عهده گرفت.

گفتم: قضیه چیست یا رسول اللّٰه!؟

حضرت فرمودند: جبرئیل با سنبل و قرنفل بهشتى‌ نزد من آمد و آن‌ها را به من داد، من آن دو را گرفتم و بوییدم و گفتم: اى جبرئیل! این سنبل و قرنفل را به چه مناسبت آورده‌اى؟

او گفت: خداوند تبارک و تعالى‌ ملائکه ساکن بهشت و نیز سایر ساکنین آن را امر فرموده که تمام بهشت‌ها را با تمام درخت‌ها و رودخانه‌ها و میوه‌ها و قصرهایش آذین بندند و به بادهاى‌ بهشتى دستور داده تا با بوى انواع عطر بوزند و حورالعین را به خواندن‌ سوره‌هاى «طه»، «طس»، «شورى» و سوره‌هایى که با «طسم» شروع‌ مى‌شود امر فرمود و به یک منادى دستور داد که چنین جار بزند:

اى ملائکه من و اى ساکنین بهشت من! شاهد باشید که فاطمه دختر محمّد را به عقد على بن ابى‌طالب در آوردم و به این کار راضى و خشنودم، این دو از یک دیگرند.

سپس ‌خداوند تبارک و تعالى به ملکى از ملائکه بهشت به نام راحیل - که در بلاغت‌ هیچ یک از ملائکه به پاى او نمى‌رسند- امر فرمود که خطبه بخواند، او نیز خطبه‌اى خواند که اهل آسمان و زمین چنین خطبه‌اى نیاورده بودند، سپس به ‌یک منادى دستور داد تا چنین جار بزند:

اى ملائکه من و اى ساکنین بهشت من! به على بن ابى‌طالب حبیب محمّد و فاطمه دختر محمّد تبریک بگویید، چه‌ اینکه من براى آنان خیر و برکت قرار دادم.

راحیل گفت: برکت تو بر آن دو بیشتر از آنچه ما در بهشت و منزلت براى آنان مشاهده کردیم نیست؟

خداوند فرمود: اى ‌راحیل! از جمله برکت من بر آن دو این است که آنان را بر محبّت خودم، با هم‌ همراه مى‌کنم و حجّت خود بر مردم قرارشان مى‌دهم و قسم به عزّت و جلالم ‌که از آن دو، نسل و فرزندانى به وجود خواهم آورد که در زمین گنجینه‌داران و معادن حکمت خود قرارشان خواهم داد، بعد از پیامبران، آنان را حجّت بر مردم قرار مى‌دهم.

پس مژده بده اى علىّ! که من نیز، همچون خداى رحمان، دخترم فاطمه را به ازدواج تو درآوردم و آنچه را که خداوند براى او پسندید، من نیز پسندیدم.

حال دست همسر خود را بگیر که تو از من نسبت به او سزاوارترى، جبرئیل ‌به من خبر داد که بهشت و اهل آن، مشتاق شما دو نفرند و اگر خداوند تبارک ‌و تعالى نمى‌خواست از نسل شما حجّتى بر خلق برگزیند، خواسته بهشت و اهل بهشت را در مورد شما دو نفر اجابت مى‌فرمود، پس تو چه خوب برادر و چه خوب داماد و چه خوب همدمى هستى و رضایت خدا براى تو کافى است و از رضایت هر کس دیگر بهتر است.

حضرت على(ع) گفت: «رَبِّ أَوْزِعْنِی‌أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ اَلَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَ‌»؛ پروردگارا! مرا بر آن دار که شکر نعمتى که‌ به من دادى، به جاى آرم، حضرت رسول(ص) نیز آمین گفتند.


برچسب‌ها: جالب
+ نوشته شده در  جمعه بیست و هشتم مهر ۱۳۹۱ساعت 22:21  توسط وحید  | 


يك خادم حرم گل هشتم بوستان محمدی (ص) گفت: مجموعه آستان قدس بي حساب و كتاب نيست و هيچ امري در این حرم نورانی، اتفاقي صورت نمي‌گيرد.

امير عارف در گفت‌وگو با ايسنا، منطقه سمنان، ضمن بیان اين مطلب افزود: تمام لحظات خدمت به حضرت امام رضا(ع) شيرين است و عادي‌ترين مسائل به شدت ما را تحت تأثير قرار مي‌دهد. اين خادم حرم گل هشتم به يكي از خاطراتش در حرم اشاره كرد و گفت: روزي خانمي در حرم اصرار كرد و از من قطعه نباتي خواست، من هم به او گفتم كه نبات ندارم و تنها يك شكلات داشتم كه به او دادم، اما زن دوباره اصرار كرد و گفت: جيب‌هايتان را بگرديد شايد نبات داشته باشيد. وي ادامه داد: جيبهايم را گشتم و با تعجب قطعه نباتي پيدا كردم و به زن زائر دادم و زماني كه فكر كردم يادم آمد يكي از علماي حرم، زماني كه شكلات را به من مي‌داد، دوباره صدايم زد و گفت: فلاني اين قطعه نبات را نيز همراه داشته باش شايد به دردت بخورد و من گفتم نمي‌خواهم اما او اصرار داشت كه نبات را همراهم داشته باشم و به اين دليل است كه مي‌گويم هيچ امري در حرم امام هشتم بي‌دليلي صورت نمي‌گيرد.

عارف با بيان اينكه خاطرات و معجزاتي كه در حرم امام رضا (ع) ديده‌ايم و شنيده‌ايم بسيار است، افزود: يكي از خدام سركشيك حرم رضوي گفت: ساعت از نيمه گذشته بود و تلفن زنگ زد، گوشي را برداشتم، مخاطبم خانمي بود با صداي لرزان كه به من گفت: حرم امام رضا(ع) است، وقتي صداي تأييد مرا شنيد سراسيمه گفت: تو را خدا گوشي را طرف ضريح بگيريد. من با امام رضا(ع) كار دارم، گوشي را به سمت ضريح گرفتم بعد از ۵ دقيقه تماس قطع شد. بعد از مدتي تقريبأ حدود ۲ ساعت مجددأ زنگ تلفن به صدا درآمد ،مجددأ مخاطبم همان خانم دفعه پيش بود اما اين بار با آرامش گفت: آقا حرم امام رضا (ع) است؟ گوشي را به سمت حرم قرار دهيد لطفأ. خادم به او گفته بود بايد قصه را بگويي كه چه اتفاقي افتاده، دفعه پيش سراسيمه و لرزان از من خواستي گوشي را به سمت ضريح قرار دهم اما اين بار در صدايت آرامشي حس می‌كنم. زن ميگويد: من در يكي از ايالتهاي كشور ژاپن زندگي ميكنم، جايي دور از آب و آبادي، دفعه اول كه با شما تماس گرفتم طبقه دوم خانه‌ام آتش گرفته بود و دو فرزندم خواب بودند و كسي نبود آنها را نجات دهد، به آتش‌نشاني هم زنگ زدم، اما طول ميكشيد تا برسند و ممكن بود فرزندانم در آتش بسوزند كه ناگهان امام رضا(ع) به ذهنم آمد و از آقا خواستم و ايشان هم به دادم رسيد و الان به طور معجزه آسايي قبل از آمدن آتش‌نشاني آتش خاموش شد و فرزندانم نجات پيدا كردند و حال زنگ زدم از آقا تشكر كنم كه حتي از مسافت دور، صداي مرا شنيدند و خواسته‌ام را اجابت كردند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و ششم مهر ۱۳۹۱ساعت 19:40  توسط وحید  | 

میلاد شمس الشموس (ع) مبارک...
+ نوشته شده در  جمعه هفتم مهر ۱۳۹۱ساعت 11:57  توسط وحید  | 

                                

...وبلاک دوستداران امام رضا (ع) عمیقا واقعه هولناک زلزله آذربایجان را به عموم هموطنان تسلیت می گوید.

+ نوشته شده در  چهارشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۹۱ساعت 18:14  توسط وحید  | 

عکسهای قدیمی و تاریخچه حرم امام رضا
...پیکر پاکش در کنار قبر هارون الرشید به خاک سپرده شد این امارت در میان باغی بزرگ و زیبا قرار داشت که متعلق به ..
با شهادت امام رضا (ع)به سال 203 پیکر پاک شمس الشموس (ع) در کنار قبر هارون الرشید به خاک سپرده شد این امارت در میان باغی بزرگ و زیبا قرار داشت که متعلق به حمید بن قحطبه والی توس بود گویند هنگامی که  گل هشتم  بوستان محمدی (ص)به مرو می رفتند در بین راه در خانه حمید بن قحطبه فرود آمدند و محل تدفین خود را مشخص نمودند .
با توجه به این مطلب اولین بنای آرامگاه همان بقعه هارون الرشید بوده است که توسط مأمون عباسی بنا شده است که بقیه بنای حرم بر روی آن ساخته شده است از این تاریخ به بعد تا دوره دیلمیان نشانه ای از تجدید یا مرمت حرم در دست نمی باشد سبکتکین (387 ـ 366 هـ ق ) پادشاه متعصب غزنوی حرم مطهر را ویران و زیارت آن را ممنوع کرد پس از آن عمید الدوله فایق در تکمیل بقعه و آبادانی مشهد کوشید. در سال 400 هـ ق ابوبکرشهمرد به دستور سلطان محمود غزنوی بنای بقعه بار دیگر بازسازی کرد با توجه به سنگ نوشته قبر امام رضا(ع) به نظر می رسد بنای حرم در سال 516 هـ ق تجدید یا تعمیر شده است . بنای بقعه به سال 548 هـ ق آسیب فراوان دید. در روزگار سلجوقیان شرف الدین ابوطاهر قمی ...

جهت مطالعه ادامه روی ادامه مطلب در پایین این باکس کلیک نمایید


برچسب‌ها: مطالب خواندنی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه نوزدهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 16:44  توسط وحید  | 

سلام دوستان... عبادات مقبول درگاه حق.در این به روز رسانی خلاصه ای از زندگانی گل هشتم (ع) به زبان کودکانه آورده شده که خوندنش به بزرگتر ها هم توصیه میشه!خوشا به حال پدر و مادرهایی که از کودکی دل فرزندانشون رو به عشق امام رضا (ع) آموخته و آمیخته میکنند.

ما در اين جا مى خواهيم تو را با امام رضا (ع) آشنا كنيم، حرم و شهر امام رضا (ع) را به تو بشناسانيم. برايت از زيارت امام بگوييم و داستانهايى را از زندگى ايشان بازگو كنيم. پس مى توانى با رفتن به بخشهاى گوناگون اين پايگاه از اطلاعات گسترده اى كه در اختيارت قرار مى گيرد، استفاده كنى .

حتما مى دانى كه ما شيعيان دوازده امام داريم. يعنى معتقديم كه پس از رحلت پيامبر اسلام (ص)، دوازده پيشواى معصوم براى راهنمايى مردم معرفى شده اند. براى همين است كه ما را دوازده امامى يا اثنى عشرى مى نامند. آيا نام اين دوازده امام را مى دانى ؟
براى آشنايى تو با نام و تاريخ ولادت و شهادت اين دوازده امام، جدولى تهيه كرده ايم كه مى توانى با امامان معصوم آشنا شوى.

 
جهت مطالعه ادامه مطلب روي ادامه مطلب واقع در پايين اين باكس كليك نماييد

برچسب‌ها: زندگینامه
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه نهم مرداد ۱۳۹۱ساعت 16:46  توسط وحید  | 

http://aftab1390.persiangig.com/image/ziyarat.gif

+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و دوم تیر ۱۳۹۱ساعت 18:3  توسط وحید  | 

همه ما بیدون استثنا معترفیم که معماری حرم گل هشتم (ع) بهترین همخوانی با فضای معنوی حرم را دارد...علی الخصوص صحن ها و رواق های قدیمی حرم...علی جعفری در وبلاگ پلاک 14 ماجرای معماری یکی از رواق های امام رضا (علیه السلام) را اینگونه بیان میکند:

قرار بود رواق جدید امام رضا رو بسازیم .دل تو دلم نبود هم مهندس،مهندس به نامی بود هم کار کار بزرگی بودآرزوی هرکسی بود که توی حرم امام رضا یه یادگار ازخودش بذاره حالا این لیاقت نصیب من شده بود .

کار رو شروع کرده بودیم اما کار اصلی که سردرب ورودی بود باقی مونده بود،نمیدونم چی شد که قرار شدشیخ(مهندس وطراح رواق)  از مشهد بره البته نه برای همیشه بلکه کاری پیش اومده بود و قرار بود برای چند روزی بالای سرکار نباشه .وقتی شیخ خواست حرم رو ترک کنه رو کرد به من و گفت : معمار دست به این سردر نمیزنی تا من برگردم !

منم که به کار مهندسی شیخ اعتماد کامل داشتم باوجودیکه تعجب میکردم ولی گفتم : به روی چشم شیخ حتما وایمیسم تا شما برگردی .

کار رواق تموم شده بود و دیگه همه چیز معطل سردرب یا همون ورودی بوداما طبق دستور شیخ نباید این کار رو انجام میدادم تاخودش بیاد.شب که ازکار دست کشیدم و بعد ازانجام کارهام خواب اومدسراغم توی خواب امام رضا رو دیدم که ازم پرسید:معمار چرا کار رو تموم نمیکنی؟

<<جهت مطالعه ادامه متن روی ادامه مطلب واقع در پایین این باکس کلیک نمایید>>


برچسب‌ها: مطالب خواندنی
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه هفدهم تیر ۱۳۹۱ساعت 18:27  توسط وحید  | 

زیارت امام رضا (ع) گل هشتم بوستان محمدی(ص)  از آداب اسلامی رایج در جامعه ایران بوده و هست. مرقــد مطهر حضرت امام رضا(ع) در مشهد قبله گاه دل هاى مشتاق و عاشقان دلداده آن حضرت در سراسر جهان است.

مقدمه

زیارت امام رضا  از آداب اسلامی رایج در جامعه ایران بوده است. نظرسنجی حاضر، با توجه به اهمیت زیارت امام رضا و به منظور بررسی نظرات مردم تهران در خصوص زیارت امام رضا و برخی از ابعاد آن از جمله وسیله نقلیه ای که برای سفر به مشهد انتخاب می کنند به اجرا درآمد. 

کلیات تحقیق

در این گزارش با به کارگیری از نظرسنجی تلفنی و بدست آوردن  آمارها، پردازش و تحلیل علمی آنها، سعی شده است تا بخشی از نظرات مردم جامعه درباره زیارت کردن اما م رضا بدست آوریم.

این گزارش حاصل جمع آوری نظرات 1000 نفر پاسخگوی به پرسشنامه تهیه شده توسط واحد نظرسنجی است که ازمیان افراد جامعه به صورت تصادفی انتخاب که ضمن تماس با ایشان به اجرا درآمده است.

اهداف  نظرسنجی

1- آیا به زیارت امام رضا می روید؟
2- آخرین باری که به زیارت امام رضا رفته اید چه وقت بوده است؟
3- با چه وسیله نقلیه ای به مشهد می روید؟

چکیده:

طرح نظرسنجی حاضر،‌پژوهشی درباره رفتن مردم به زیارت امام رضا است.یافته هایی از این طرح به دست آمده است که در این بخش،‌به مهمترین قسمت های آن پر داخته شده است.


1-  28.7 درصد پاسخگویان را مردان و 71.3 درصد را زنان تشکیل داده اند


2-   16 درصد از پاسخگویان دارای مدرک کارشناسی و بالاتر و 37.9 درصد دارای مدرک دیپلم و 5.4 درصد بی سواد هستند.


3-    معادل 96.7درصد از پاسخگویان به زیارت امام رضا می روند و معادل 3.3 تا به حال به زیارت امام رضا نرفته اند.

....جهت مطالعه ادامه مطلب روي ادامه مطلب واقع در پايين اين باكس كليك نماييد.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و نهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 19:32  توسط وحید  | 

حضرت على بن موسى، ملقّب به رضا، گل هشتم بوستان امامت و ولایت..در سال 148 هجرى قمرى در روز 11 ذيقعده در مدينه به دنيا آمد. پدر آن حضرت، امام موسى بن جعفر و مادرش بانويى بزرگوار به نام نجمه بود. كه او را سمانه و تُكْتَمْ و طاهره نيز مىگفتند. بعد از شهادت امام كاظم(عليه السلام)، آن حضرت در 35 سالگى عهدار دار مسئوليت امامت و حفظ مبانى اسلامى و رهبرى شيعيان گرديد.
مدّت امامت امام هشتم در حدود بيست سال بود كه مىتوان آن را به سه بخش جداگانه تقسيم كرد: 1ـ ده سال اوّل امامت آن حضرت كه همزمان با دوره زمامدارى هارون بود. 2ـ پنج سال بعد از آن كه مقارن با خلافت امين، فرزند هارون بود. 3ـ پنج سال آخر امامت آن بزرگوار كه مصادف با خلافت مأمون و تسلّط او بر قلمرو اسلامى آن روز بود.
امام رضا(عليه السلام) در هر يك از اين سه دوره، به مقتضاى مسئوليت خطير امامت، با اوضاع و احوال پيچيده خلافت آن روز كه به نام اسلام بر مردم حكومت مىشد و با وجود نابسامانى هاى زيادى كه ...

<ادامه مطلب واقع در پایین این باکس را کلیک نمایید.>


برچسب‌ها: زندگینامه حضرت
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:11  توسط وحید  | 

«وَلاَ تَیْأَسُواْ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِنَّهُ لاَ یَیْأَسُ مِن رَّوْحِ اللّهِ إِلاَّ الْقَوْمُ الْكَافِرُونَ ؛

از رحمت خدا مأیوس نباشید كه همانا از رحمت خدا جز كافران مأیوس نمی باشند.»

(یوسف آیه 67)

+ نوشته شده در  دوشنبه بیست و دوم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:6  توسط وحید  | 

عکس/نقشه مسیر حرکت امام رضا(ع) به ایران

نقشه مسیر حرکت گل هشتم بوستان محمدی امام رضا (ع) از مدینه تا طوس را نشان می دهد.
+ نوشته شده در  پنجشنبه هجدهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:15  توسط وحید  | 

سلام دوستان...در این پست تعدادی از نامه ها و دل نوشته تشنگان حرم رضوی آورده شده...خدا حاجت همه عشاق امام رضا (ع) رو بده به حق امام رضا(ع).
سلام آقای من ،

من همون  زائر غریبم که بار اول دارم به خونت میام ...

دیگه بارمو بستم می خوام بیام پیشت

آقا جون ، می خوام بیام به پا بوست ، آقا جون من فقط به امید زیارت توست که الان دست به قلم شدم و دارم می نویسم .

آقای من ! میدونی که چند ساله دلم داره پرپر می زنه که بیام پیشت ، اما هر وقت یه مشکل پیش میاد .

سال گذشته به خودم قول دادم که با پس اندازی که کردم دست مادرمو بگیرمو بیام به پابوست .

می خواستم مادر و سوار هواپیما کنم و بیام کنارت ، آخه اون دیسک کمر داره . می خواستم مادرمو ببرم بهترین هتل . می خواستم اولین زیارت عمرش پر از خاطره باشه . ( میدونی که دستم خالیه ... نمی تونم اونو به مکه بفرستم اما از برکت وجود تو ، زیارت تو برای ما مانند رفتن به خونه خدا شده )

اما بازم کارم گره خورد و پولمو خرج کردم . باز هم شرمنده خودمو  مادرم شدم .

اما ایندفعه ، کوله بارمو بستم . نذر کردم اگه دعوتم کنی بیام و چند روز و چند شب خودمو دخیل ببندم به ضریحت . می خوام چند روزی و که اونجا هستم از پیشت دور نشم . می خوام صداتو بشنوم . میخوام تو هم بیای دستتو روی سرمن بکشی .

آقا جونم ، هر بار که کسی سوغاتی از زیارت تو برام میاره انقدر خوشحال می شم ، انگار که زیارت من هم داره نزدیک میشه و خیلی امیدوار میشم .

آقا جون دیگه طاقت ندارم منو بطلب برای زیارتت .

آقا جونم ، دلم گرفته . از این همه گناه خسته شده ام ... توبه ، توبه ، توبه ...

دیگه خجالت می کشم از این رفتنها و آمدنهای بسیار

به تو پناه آورده ام ، ای آرام بخش دل بیمارم

میخوام بیام پیشت ، همه گناهامو اونجا جا بذارمو برگردم به شهرم ،

آقا جونم ، اگه نذرم ادا بشه ، قسم میخورم به عشق عاشقای بی ریارت که دیگه تکرار نکنم .

آقا جون اگه دوستم داری دعوتم کن . دسته رد به سینه ی من دردمند و بیچاره  نزن .

هر دمش با من دل سوخته لطفی دگر است

تو بفرما که من سوخته خرمن چه کنم

میدونم که آسمون حرمت هم ستاره بارونه ، فرشته ها هم همیشه و هر لحظه در حال گذر از آن جایند .پس دلمو پرواز میدم به صحن و سرات ،تا بازم آروم بگیرم .

 

یا رضای غریب !

از این دنیا به تنگ آمده ام =============================

ادامه مطالب را مطالعه نمایید


برچسب‌ها: دل نوشته ها
ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه سیزدهم خرداد ۱۳۹۱ساعت 18:15  توسط وحید  | 

وبلاگ دوست داران امام رضا(ع) قویا جسارت خواننده منحرف شاهین نجفی(که شرافت و انسانیتش را مدتهاست از دست داده )در اهانت به پیشگاه امام عصر (عج) و امام هادی(ع) و علی ابن موسی الرضا(ع) محکوم می نمایید و جدا از جهت گیریهای سیاسی ابراز می دارد اهانت به امامان شیعه که مورد ارادت میلیون ها مسلمان و غیر مسلمان هستند با هیچ معیار انسانی پذیرفتنی نیست و نشانگر خروج ایشان از آدمیت است.ایشان و امثال ایشان خیلی حقیرند. 


برچسب‌ها: مطالب خواندنی
+ نوشته شده در  پنجشنبه بیست و هشتم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 18:16  توسط وحید  | 

حضرت آیت الله العظمی بهجت (ره) در فرمایشات خود درباره حضرت امام رضا(ع) و دلیل بیشتر بودن کرامات ضریح آن حضرت نسبت به امام حسین(ع) وقایعی را نقل کرده‌اند که آنها را در ادامه می‌خوانید :
آقایى می‌گفت: عریضه‌اى به خدمت امام رضا (علیه‏السّلام) درباره‏ سه حاجت از جمله تشرف به خدمت حضرت ولى عصر (عج) نوشتم و پشتِ در ضریح انداختم. شب آخر اقامت ما در مشهد و یا یک شب جلوتر از آن، براى نماز صبح به حرم مشرف شدم، هنگامى که مى‌خواستم وارد حرم شوم، در میان ازدحام جمعیت به حدى که ممکن نبود کسى به راحتى داخل حرم شود و عده‏اى به زحمت وارد و عده‌اى خارج مى‏شدند، ناگاه چشمم افتاد به آقاى جلیل و نورانى که تشریف مى‏آورد ...

و ازدحام گویى براى ایشان خلوت بود و از وسط آن همه جمعیت به آرامى و راحتى جلو مى‏آمد. تا این که وقتى به من رسید، گویا به من سلام کرد و فرمود: «أَنَا ابْنُهُ، أَنَا ابْنُهُ». من پسر او هستم، من پسر او هستم. و همین طور این جمله را تکرار مى‏کرد، بعد فرمود: «لا تُعَلِّمُوهُمْ، فَهُمْ أَعْلَمُ مِنْکُمْ.»(۱) چیزى به آنان (ائمه ـ علیهم‏السّلام) یاد ندهید، زیرا آنان از شما داناترند. بعد به حرم تشریف برد. آن آقا مى‏گفت: از این که کاغذ عریضه به داخل انداخته بودم و نیز از آن همه نورانیّت و جلالت، هم چنین از این که در میان آن همه جمعیّت و ازدحام به راحتى حرکت مى‏نمود، و از این که فرمود: «أَنَا ابْنُهُ»، فهمیدم که ایشان، حضرت غائب ـ عجّل‏اللّه‏تعالى‏فرجه‏الشّریف ـ هستند.

نعمت بزرگ و گرانقدر
حضرت آیت الله العظمی بهجت(ره) می‌فرمودند: حرم مطهر حضرت امام رضا ( علیه السّلام ) نعمت بزرگ و گرانقدرى است که در اختیار ایرانى‌هاست، عظمتش را خدا مى‌داند، به حدى که امام جواد (علیه السّلام) مى‌فرماید: زیارت پدرم امام رضا علیه السّلام از زیارت امام حسین (علیه السّلام) افضل است، زیرا امام حسین (علیه السّلام) را عامه و خاصه زیارت مى‌نند، ولى پدرم را جز خاصه (شیعیان دوازده امامى)زیارت نمى‌نند، لذا کرامات از ضریح آن حضرت بیشتر از ضریح امام حسین ـ علیه السّلام ـ ظاهر مى‌شود. بنابراین، ایرانى ها باید نعمت حرم حضرت امام رضا(ع) که زیارت آن برایشان فراهم است، مغتنم بشمارند.

عنایات امام رضا (علیه السّلام) به زائران خود
دیده و شنیده شده است که اشخاصى در مشاهد مشرّفه به امامى که صاحب ضریح است سلام کرده و جواب سلام را شنیده اند.

شخصى گفته است: هر وقت براى زیارت حضرت امام رضا (علیه السّلام) به مشهد مشرّف مى شوم (شاید در هر سال یک زیارت بیشتر نمی کرده است ) در هر بار در زیارت اول، با وجود ازدحام جمعیّت، تا ضریح راه برایم باز مى شود ...

به ضریح نزدیک مى شوم و زیارت مى کنم، و حضرت رضا (علیه السّلام)خرجى راه و حتّى مقدارى پول براى خرید سوغات را نیز به من مى دهند.

در خانه اى که ما در مشهد بودیم نیز علویّه‌اى بود که مى‌گفت: هر وقت که براى زیارت به حرم مى روم، براى من هم راه به سوى بوسیدن ضریح و دست کشیدن بر آن باز مى‌شود.
hlhl vqh
پی نوشت:
۱- اصول کافى، ج ۱، ص ۲۸۶؛ بحارالانوار، ج ۲۳، ص ۱۴۱؛ ج ۳۱، ص ۳۲۲؛ ج ۳۶، ص ۲۵۰؛ ج ۶۶، صبرچسب‌ها: امام رضا, ع, در کلام آیت الله بهجت, ره
+ نوشته شده در  شنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 18:53  توسط وحید  | 

ولادت بی بی دوعالم بر همگان مبارک
+ نوشته شده در  جمعه بیست و دوم اردیبهشت ۱۳۹۱ساعت 12:57  توسط وحید  |